Csehország napi ötmillió euróra sarcolná Lengyelországot a Turów bánya miatt
A cseh kormány megbízta a környezetvédelmi és a külügyi minisztériumok vezetőit Richard Brabecet és Jakub Kulháneket, hogy tárgyaljanak Lengyelországgal egy kormányközi megállapodás megkötéséről a lengyel Turów barnaszénbánya kibővítése miatt a két ország között kialakult vitában – közölték a cseh kormány hétfői ülése utáni sajtótájékoztatón Prágában.
Martin Smolka, a cseh kormány megbízottja az Európai Bíróságon pedig feladatul kapta, hogy javasolja a testületnek: hozzon döntést arról, hogy Lengyelország napi ötmillió eurós pénzbüntetést fizessen azért, mert nem tartja tiszteletben a bíróság döntését a bánya működésének azonnali ideiglenes felfüggesztéséről.
“Elképzeléseink szerint a megállapodás nem szólhat csak a lengyelek által a cseheknek fizetendő kárpótlásról” – mondta Richard Brabec környezetvédelmi miniszter újságíróknak.
Az Európai Bíróság május 21-én rendelte el, hogy Lengyelország ideiglenesen függesszen fel minden tevékenységet a cseh határhoz közeli Turów barnaszénbányában. Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő azonban nyilvánosan kijelentette, hogy Varsó a bírósági döntést “természetesen nem tartja be”, mert annak súlyos negatív gazdasági következményei lennének Lengyelország számára.
Csehország áprilisban emelt panaszt az Európai Bíróságon Lengyelország ellen.
Prága attól tart, hogy a bánya működtetése elapaszthatja a régió víztartalékait, növelheti a zajterhelést és a légszennyezést. A csehek annak kapcsán fordultak az Európai Unió Bíróságához, hogy Lengyelország először 2026-ig, majd 2044-ig meghosszabbította a bánya működési engedélyét.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Visszakerült Magyarországra Kossuth Lajos ritka dagerrotípiája
Édes hazugság? – Ezt okozhatják a mesterséges édesítőszerek a szervezetünkben
A tudósok szerint a Hold sötét zugaiban ott lapul az élet – de vajon mi vittük oda?
Négy űrturista csapódott a Csendes-óceánba egy magánrepülés után – VIDEÓ
Walt Disney testét valóban lefagyasztották halála után és elrejtették a Disneyland alatt?
A múmiaport évszázadokon át gyógyszerként használták Európában